Zpět do obchodu

Registrace

Jakou SIM kartu a GSM operátora si pro váhu vybrat?

Pro dálkový přenos změřených hodnot váha používá GSM síť. Potřebujete si proto vybrat vhodnou SIM kartu a GSM operátora.

  • Jedno hledisko je pokrytí signálem v místě váhy, což si lze přímo prakticky ověřit z běžného mobilního telefonu. Telefon dejte do místa, včetně výšky nad zemí, kde bude váha s dálkovým přenosem umístěna a pošlete sms zprávu sám/sama sobě. Telefon také orientačně zobrazuje sílu signálu počtem dílků na symbolu GSM sítě v informačním proužku displeje. Je potřeba si jen uvědomit, že ověřujete toho operátora, jehož SIM kartu máte v telefonu právě vloženu. Pokud přenos sms zpráv nefunguje, zkuste jiného operátora.
  • Druhé hlavní hledisko jsou náklady na dálkový přenos, čemuž je věnován zbytek tohoto článku.

Z důvodu co nejnižších provozních nákladů používá váha k dálkovému přenosu pouze sms zprávy. Službu označovanou jako "mobilní data", tj. připojení k Internetu, váha záměrně nevyužívá. Z preventivních důvodů proto doporučujeme na SIM kartě do váhy mobilní data zablokovat (pokud tuto možnost máte). Za příjem sms zpráv se v tuzemsku neplatí, zpoplatněno je pouze jejich odesílání.
 
Do 1 sms, je-li na stanovišti připojena 1 váha, se vejde 15 měření. Je-li připojeno vah více, vejde se do 1 sms měření úměrně méně. Váha si sama určuje minimální počet sms, potřebných pro přenesení všech nových (dosud nepřenesených) měření. Pro názornost si můžeme uvést několik praktických příkladů nastavení váhy pro včelařské "léto" a "zimu".
 
Léto (duben - září, 6 měsíců):
Měření 6x denně, tj. interval 4 hodiny, abyste na hmotnosti úlu viděli denní dynamiku práce včelstva a současně průběh a charakter snůšky, do 1 sms se vejde měření za 2 dny.
Přenos 1x každý den (celkem 183 přenosů), abyste mohli dle potřeby včas přidat nástavky, vytočit, přestěhovat kočovné stanoviště apod.
Případně přenos 1x za 2 dny (celkem 92 přenosů), při potřebě úspory nákladů za přenosy.
Zima (říjen - březen, 6 měsíců):
Měření 2x denně, tj. interval měření 12 hodin, třeba ráno ve 4 hodiny a odpoledne v 16 hodin, abyste si pro informaci zachytili minimální a maximální zimní teploty na stanovišti,do 1 sms se vejde měření za necelých 8 dnů.
Přenos 1x za 7 dnů(celkem 27 přenosů),v úlech obvykle jen plynule ubývají zásoby, proto informování 1x týdně většině včelařů určitě postačuje.
 
Je zřejmé, že nás zajímají celkové roční náklady. Náklady ale někdy nejsou dány pouze cenou 1 sms a jejich počtem, ale i tím, zda nám GSM operátor tahá z kapes nějaké další poplatky, anebo nás k vyšším výdajům nutí nějakým nepřímým způsobem. Můžete použít buď anonymní SIM kartu s dobíjením kreditu nebo SIM kartu s tarifem na jméno.
 
Pro SIM kartu s tarifem jsou náklady dány cenou tarifu plus případně cenou 1 sms a jejich počtem nebo případně dalšími pravidly zvoleného tarifu. Pravidla tarifů mohou být konstruována různě, např. neomezené množství sms zdarma v rámci ceny tarifu nebo určitý balíček sms zdarma v rámci ceny tarifu a potom cena za každou sms nebo např. cena tarifu plus cena za každou odeslanou sms apod. Pro tento druh SIM karty si musíte obvykle dojít někam do prodejny zvoleného operátora a uzavřít tam smlouvu na jméno. Operátor vám potom zasílá vyúčtování s fakturou.
 
Pro SIM kartu s dobíjením jsou náklady dány cenou 1 sms a jejich počtem. Můžete ji koupit např. někde v trafice a nemusíte uzavírat žádnou smlouvu na jméno. Tato karta má obvykle jednu nectnost, že když jí do určité doby (např. 7 nebo např. 12 měsíců) od posledního dobití nedobijete, operátor kartu trvale znefunkční (zruší). Pokud s tím ale budete počítat a dobíjení si trochu promyslíte, nemusí vás to nijak omezovat nebo provoz váhy prodražovat.
 
Naše tipy na SIM kartu s dobíjením a příklad dobíjení:
Kaktus (používá fyzickou síť T-mobile), cena za 1 sms 1,50 Kč, minimální dobití 50,- Kč, platnost kreditu i karty 12 měsíců od posledního dobití.
Příklad dobíjení (včetně rezervy) pro výše uvedené příklady nastavení, které je rozloženo na 2 části (aby se včas obnovila platnost kreditu i karty):
leden 200 Kč, červenec 200 Kč (nastavíte-li si v létě přenos každý den), anebo
leden 200 Kč, červenec 50 Kč (nastavíte-li si v létě přenos 1x za 2 dny).
Dobíjet můžete zde: https://www.mujkaktus.cz/dobiti-kreditu nebo v mobilní aplikaci "Kaktus".
SazkaMobil (používá fyzickou síť Vodafone), cena za 1 sms 1,50 Kč, minimální dobití 100,- Kč, platnost kreditu 6 měsíců a platnost karty 7 měsíců od posledního dobití.
Příklad dobíjení (včetně rezervy) pro výše uvedené příklady nastavení, které je rozloženo na 3 části (aby se včas obnovila platnost kreditu i karty):
leden 130 Kč, květen 130 Kč a září 130 Kč (nastavíte-li si v létě přenos každý den), anebo
leden 100 Kč, květen 100 Kč a září 100 Kč (nastavíte-li si v létě přenos 1x za 2 dny).
Pozn.:  při četnosti přenosů v létě 1x za 2 dny by to bylo méně, ale uplatní se zde již minimální výše dobíjení 100 Kč)
Dobíjet můžete zde: https://samoobsluha.sazkamobil.cz nebo v mobilní aplikaci "SAZKAmobil". V samoobsluze i v aplikaci si navíc můžete zobrazit výpis kdy a kam odešla každá jednotlivá sms.
 
Náš tip na SIM kartu s tarifem:
V současnosti pravděpodobně nejvýhodnější tarif pro náš účel je tarif od O2 s označením "Machine" bez dat, kde je měsíčně paušál 19 Kč plus balíček 120 sms za 50 Kč.
 
Shrnutí:
V případě SIM karty s tarifem vychází celkové roční náklady na dálkový přenos z váhy o něco vyšší, než v případě SIM karty s dobíjením.
Pokud se nechcete o nic aktivně starat, může pro vás být SIM karta s tarifem vhodnější. Budete mít jistotu, že vám operátor SIM kartu z důvodu nedobíjení nezablokuje, a v případě nastavení úhrad inkasem vše poběží zcela automaticky, bez potřeby vaší aktivní účasti.
Pokud by vám ale nevadilo 2x (nebo 3x) za rok si včas SIM kartu dobít, můžete mít náklady na přenos, oproti SIM kartě s tarifem, přibližně poloviční.
 
Závěr:
Náklady na celoroční dálkový přenos měření z váhy Apis Digital nejsou vysoké a přínosy jejího používání je bohatĕ vyvažují. V případě SIM karty s dobíjením kreditu jsou tyto náklady zhruba 400 Kč ročně (v případě SIM karty s tarifem přibližně dvojnásobek). Převedeno na včelařské "počty" to jsou podle současných cen 2 (případně 4) sklenice medu ročně.
 
Aktualizováno: 22.5.2024
Zpět do obchodu