Recenze
Děkujeme za Vaše ohlasy a recenze, díky nimž můžeme naše úlové váhy dále zdokonalovat a ještě lépe přizpůsobovat praktickým potřebám včelařů. Jsme rádi, že ohlasy jsou převážně velmi pozitivní a dokazují, že kvalita a využití úlových vah Apis Digital má smysl.
Chcete-li přidat i Vaši recenzi, zašlete nám ji e-mailem na info@apisdigital.cz, rádi ji zveřejníme.
Dobrý den pane inženýre,
chci Vám poděkovat za skvělý výrobek, úlovou váhu. Chtěl jsem ji hlavně proto, abych mohl sledovat a mít radost, jak přibývá stav zásob ve snůšce. To mi váha splnila. Pomáhá mi ovšem i v tom, co jsem předem nepředpokládal. Nejen že mohu sledovat snůšku ve vztahu k počasí a k tomu, co zrovna v okolí kvete a tím sledovat "výtěžnost" medonosných rostlin. Letos, vzhledem k dlouhotrvajícímu suchu, došlo v první čtvrtině července k zastavení snůšky a k rapidnímu ubývání zásob. Nejsem tak zkušený, abyh odhadl co se děje se zásobami. Díky váze vím, že pokles zásob od července do začátku září činil 15 (!) kg. V červenci a srpnu nebylo co nosit a přitom byla včelstva v plné síle. Kdybych doplnil zásoby tak, jak jsem byl zvyklý, na jaře by bylo zle. Díky váze vím, že zásob mají nyní včely dost a na jaro se můžeme těšit.
Ještě jednou děkuji a zdravím
František Václavík.
Dobrý den,
vlastním váhu s docházením od dubna 2014. Mám jí umístěnu na zahradě a data si stahuji pravidelně o víkendech. Splnila všechny moje nároky a očekávání a jsem s jejím používáním velmi spokojen. S uloženými daty se dá dále velmi dobře pracovat. V budoucnu jistě pořídím další.
Hezký den!
S pozdravem Jan Valeš
Dobrý den,
mám dvě váhy pod včelstvy, jedna je venku druhá ve včelínu. Jsem velmi spokojen s přesností a spolehlivostí obou vah. Dříve jsem měl váhy mechanické a nebylo v lidských silách získat tak ucelené údaje. Teplota a přínos nebo úbytek jsou pro mě vodítkem co se děje v přírodě a ve včelstvu. Mám stanoviště 65 km od domova a rozhodnutí o zásahu je podstatně jednodušší, údaje nahrazují mou nepřítomnost. Vřele doporučuji digitální váhy se záznamem všem, kteří si chtějí ušetřit práci a přitom nic nezanedbat. Jsou však potřeba také zkušenosti jak s údaji pracovat (záznamy z mechanické váhy jsem pořizoval otci už v dětství) - vztah údajů a přírody.
Přeji hezký den, Josef Pecháček
Hezký den,
Váhu můžu bez obav pochválit. Teď je to právě 3 roky co jsem si pořídil 2 ks. Váhy jsou úplně bezproblémový, i malá spotřeba energie. Do dneška jsem zatím nemusel baterie měnit, ani jinou údržbu dělat.
S včelařským pozdravem Jiří Urban
Dobrý den,
Váhy Apis Digital EMMA s programem Apidi používáme na naší včelí farmě od roku 2013. Máme dvě sestavy po třech vahách umístěné na dvou stanovištích. K přenosu dat mezi včelnicemi a PC na provozovně používáme SIM karty od společnosti Vodafone. Od zakrmení včelstev na podzim přibližně do konce dubna vážíme včelstva jedenkrát denně a data si necháváme zasílat jedenkrát za 7 dní. V sezóně si naprogramujeme zasílání dat každý den. Včelstva vážíme jednou denně, a to ve 20:00 hodin a čas přenosu dat máme nastavený na 21 hodin. Baterie nabíjíme pro jistotu 2 x ročně, na zimu a před sezónou. Instalace vah na včelnicích byla zcela bez problémů. S instalací programu do PC jsme měli zpočátku problémy, ale pan ing. Karásek nám vše přes vzdálené připojení nainstaloval. Dnes už si změny v zasílání dat v programu provádíme sami. Myslíme si, že pro uživatele-amatéry by program do PC mohl být jednodušší.
Co nám v přijatých datech a zároveň v použitých grafech chybí, je rozdíl hmotnosti k předchozímu vážení - tzn.denní přínos. Pro nás jsou tyto údaje velice důležité, proto jsme si museli vytvořit v MS Exel zvláštní tabulku, do které tato data přepisujeme a počítáme si denní přínos sami.
S váhami jsme nikdy neměli žádné technické problémy, vše pracuje zcela perfektně, takže za nás můžeme všem zájemcům váhy vřele doporučit.
Jiří Novák
Dobrý den pane Karásek,
několik poznatků, jenom informativně. S Vašimi váhami jsem spokojen. Váha je konstrukčně velice dobře navržená a bezproblémová. Rovněž je i odolná vůči kondenzující vlhkosti, která je odváděna zasíťovaným dnem úlu. Loňský rok u nás nebyl vydařený. První snůška byla velice krátká a druhá nebyla a tak jsem ani zprvu nemohl věřit datům, která jsem průběžně získával. Letos ještě uvažuji o další váze na jiné stanoviště. Ještě musím promyslet.
S pozdravem
A.H.
Zdravím pane Karásku,
Takže k Vaší úlové váze. Přiznám se, že bych si ji sám za ty peníze nikdy nepořídil. Slavil jsem ale v únoru loňského roku (2014) padesátiny a rodina nevěděla co mi má koupit za dárek, tak jsem jim poradil, ať mi koupí tu Vaši váhu. Měl jsem u baráku jedno včelstvo tak jsem ho v březnu posadil na tu Vaši váhu, natáhl kabel do baráku k počítači, mladí mi nainstalovali program a já se těšil co se bude dít. Jen na dokreslení, včelařím v jednom malém (je dlouhé asi 5km) sevřeném a hodně studeném údolíčku na Valašsku (450 až 550 m.nad mořem), kde se mimo les pasou na loukách ovce, kozy, krávy a koně, od jara až do zimy a v květnu tu bývají mrazy i -8 stupňů. Pracuji ve stavebnictví mimo domov a tak jsem číselné i grafické záznamy váhy v počítači většinou kontroloval až po příjezdu domů v pátek. Jistě si pamatujete loňskou teplou zimu, kdy včely v únoru vesele nosily pyl. Byl jsem tedy zvědavý jestli se to nějak projeví na váze, protože jsem takovou klimatickou anomálii (teplou zimu i jaro) v našich končinách nepamatoval. A bylo to až deprimující, protože váha vykazovala za pěkného počasí neustálý úbytek hmotnosti. V Březnu jsem to ještě chápal, ale v dubnu a květnu jsem začal o víkendech objíždět stanoviště a krmit bez rozdílu všech 75 včelstev (podrobnosti nebudu dál rozvádět). Když jsem na přelomu května a června rozvážel už asi sedmou nebo osmou dávku cca padesáti procentního roztoku cukru v litrových lahvích na jednotlivá stanoviště, nevěřil jsem, že by mohl být ještě nějaký medný výnos. Do 5.června mně váha ukazovala den co den úbytek hmotnosti úlu. Pak ale nastal obrovský zlom. Po chladném a deštivém počasí se výrazně oteplilo, nastoupila mšice na smrku a já byl u vytržení, protože během šesti dnů se hmotnost úlu zvedla asi o třicet kilo. A to bylo v loňském roce všechno, protože pak už zas včelky jen paběrkovaly.
Shrnutí:
- 1.díky váze jsem zjistil, že je v našem údolí převčelněno.
- 2.Díky této váze jsem zjistil, jak obrovský vliv na medný výnos mají klimatické podmínky.
- 3. A nebudu lhát, že díky této váze jsem včas podchytil nedostatek zásob ve včelstvech na jaře 2014 (téměř všechny na tom byly podobně) a zachránil je tak od hladovění. Z toho jasně vyplývá, že investice do dárku k mým padesátinám se naší rodině vyplatila několikanásobně.
Zdraví Pavel Tkadlec
Váhu máme již třetí sezónu a jsme s ní moc spokojení. Pro včelaře, který má zájem o snůškové poměry, stav krmení, zimních zásob, případně počasí je taková váha požehnáním. Technicky vše funguje jak má, váha je spolehlivá a s daty, které váha produkuje se dá téměř kouzlit. Pan Karásek byl vždy ochotný pomoci s nastavením či instalací. A pokud se váha a počítač nastaví tak, že se vše posílá na web, je to navíc zábavné.
Zdraví Petr Pakosta
Dobrý den,
úlová váha, kterou jsem zakoupil na konci léta 2014, zcela splnila moje očekávání. Odečet dat jsem nastavil na 4x denně a zasílání SMS na 1x denně. Tato frekvence mně umožnila dobře sledovat průběh krmení a v průběhu zimy zase postupný úbytek zásob. Po půlročním provozu se neobjevila žádná závada a vše funguje tak jak má. Autorům úlové váhy bych přesto doporučil jednu zásadní věc - začít řešit SW rozhraní pro smartphony a umožnit tak včelařům stahovat data například na dual SIM mobilech kdykoliv a kdekoliv. Ve vrcholné sezóně by to jistě bylo pro každého včelaře neocenitelné vylepšení.
S pozdravem Jiří Kmet
Dobrý den pane Karásek,
Jsem v každém případě rád, že jsem si váhy opatřil. Protože používám také jednu váhu od firmy Capaz, která má čidlo na měření teploty v plodišti, všimnul jsem si, že je to praktické při sledování včelstva a jeho vývoje na jaře a při zazimování a kontrole léčby Varoázy kyselinou šťavelovou. Je to dost praktické pro mně, nevím zda by to ocenili také další včelaři, ale možná že by se to dalo vestavět i do vašich vah.
Já použivám termofotografii na sledování včel v zimním chumáči, posílám vám pár snímků jen pro zajímavost. Včelařím v Dánsku, 35. rok, mám 20-25 včelstev na čtyřech rozdílných stanovištích. Mám dvě váhy od Apis Digital v provozu pár let a jsem velice spokojený s kvalitou a spolehlivostí těchto digitálních vah. Váhy mne upozorní na začátek a průběh snůšky, a můžu si najít správny čas na vytáčení medu. Během zimy můžu také sledovat průběh přezimováni včel.
Je velice zajímavé sledovat a přirovnávat snůšky na různých stanovištích a také rozvoj včelstev v každém roce v poměru s počasím a době květu. Záznam a grafy, které váhy zobrazují jsou dobrou pomocí v mém včelaření a velice praktické při vyučování nových včelařů.
S pozdravem Martin Lesák (Dánsko)
Dobrý den.
Používám úlovou váhu EMMA třetím rokem v provedení s ovladačem k přenosu dat. Úly mám na dřevěných ližinách, proto jsem pod váhu dal desku s otvorem pro přístup k záznamníku naměřených hodnot, nad váhou mám druhou desku a na ní stojí úl. Ikdyž by bylo možné celou sestavu používat ve venkovním prostředí, zvolil jsem umístění ve včelínu. Četnost přenosu naměřených hodnot s pomocí ovladače do PC řídím podle ročního období, aktivity včelstva a především snůškového období. Pokud chci v grafickém znázornění na PC mít jednoduchou křivku, mám nastaven jeden záznam za den, v sezoně nastavím čtyři záznamy za 24 hodin. Graf je sice "zubatý", ale v číselných hodnotách vidím přínos nektaru včelami ve dne a odpaření vody v noci. Hlavně váha ukáže období snůškové a naopak bezsnůškové.
Za dobu práce s váhou si dovolím hodnotit konstrukci s měřením tenzometrem, uložení hodnot v záznamníku, přenosu dat ovladačem a vyjádření na monitoru PC odpovídající současnému stavu techniky a potřebě včelařské praxe.
Návod k použití bych doporučil trochu "poněmčit" (zjednodušit popis, úplnost, jednoznačnost a výstižnost pojmů), aby se stal uživatelsky přívětivější.
Takto bych hodnotil svoje zkušenosti s váhou.
Bohuslav Pipla
Úlovou váhu Apis Digital využívám asi tři měsíce. Váha plně vyhovuje mojim požadavkům. Zejména oceňuji přístup k zákazníkům při vzájemné komunikaci.
Václav Studecký, Mělník.
Na podzim loňského roku jsem stál před rozhodnutím, kterou z firem oslovit ohledně úlové váhy, po které jsem dlouho toužil a chtěl jsem získat poznatky o životu včel i v období tzv."klidu". Dlouho jsem porovnával a nakonec jsem si vybral firmu Apis Digital. Shodou okolností jsem v období podzimu trávil lázeňský pobyt v Karlových Varech, tak jsem firmu oslovil, že bych je rád navštívil a chtěl vše vidět na místě a ještě podrobněji se seznámit s jejich výrobkem. Potkal jsem se s absolutní vstřícnosti a ochotou mi výrobek předvést a vše na místě ještě vysvětlit. Byl jsem s tímto servisem navýsost spokojen a jak se říká: „již nebylo co řešit a váhu jsem si odvezl".
Váhu jsem nainstaloval pod vybrané včelstvo a začal jsem se váhou seznamovat v praxi. Vše od nainstalování funguje výborně a opětně funguje i servis ze strany výrobce, kde řeším své otázky cestou výpočetní techniky-programu Skype. Jsem nadmíru spokojen a uvažuji o možném dalším nákupu, jelikož jsem vybudoval další stanoviště. Nyní jen sedím doma a dálkovým přenosem sleduji, co se děje na včelnici. Proto mi nezbývá, jen výrobci poděkovat za vynikající výrobek a dodatkové služby. Přeji firmě, aby se jí dařilo i v dalším období.
Ing. Jaromír Mareček, Jaroměř
Dobrý den,
váhu mám krátkou dobu tak nemohu prozatím hodnotit,jinak ale co se týká komunikace když jsem chtěl nějakou radu tak nebyl žádný problém mě na otázky odpovědět.
Zdraví Karel Závada
Dobrý den,
s úlovou váhou Apis Digital jsem velmi spokojen. Pracuje bez chyby po celou dobu nasazení. Včelařím včelnicově, takže přístroj není nijak chráněn vnějším vlivům. Jako technické zlepšení bych uvítal vyvedení nabíjecích konektorů akumulátoru na tělo váhy, aby nebyla nutná demontáž akumulátoru pro jeho nabití. Ideálně i možnost dobytí z 12 V sítě automobilu. Nevím, jak by byl vzhledem k množství operátorů proveditelný softwarový dotaz na zůstatek kreditu na SIM kartě vysílače, ale funkce by to byla velmi užitečná.
S pozdravem Ladislav Chudý
Dobrý den,
s váhou jsem spokojen a splňuje má očekávání. V současné době přecházím na nového operátora (dle doporučení vašich stránek přecházím k operátorovi ČEZ) a v současné době se snažím opět zprovoznit dálkový přenos dat. Jen bych ještě přivítal mobilní aplikaci a jak z informací s tatínkem na výstavě v Ostravě vím, připravujete zařízení na podání zprávy při neoprávněné manipulaci (krádeži).
Příjemný den Tomáš Bukovský, spokojený vlastník úlových vah.
Dobrý den,
váhy fungují dobře, myslím, že to nebyla marná investice. Přivítal bych pouze přenost dat přes Wi-Fi a nějakou APP na chytré telefony.
S pozdravem M. Zapletal
Přeji hezký den,
sice nemám vaši váhu dlouhou dobu, takže se nemohu vyjádřit k možnostem, které snad využiji v roce 2014. A bezesporu se na to těším. Váhu mám propojenou až domů do počítače, takže mám opravdu pohodlí, kdy si mohu v naprostém klidu nejenom prohlédnout grafy, které program nabízí, ale mohu s nimi i pracovat. To slůvko pracovat jsem v období melicitózní snůšky opravdu naplnil i významem. Protože v našich podmínkách tato snůška nebyla plynulá, ale přišla ve třech vlnách a ještě v omezených denních hodinách, tak jsem se díky této váze vyhnul problémům se zatuhlým medem v rámcích. Na grafech bylo naprosto přesně vidět, kdy se snůška znásobuje i několikanásobně v průběhu dne a tedy šlo jasně o melicitózní med. Ten jsem se snažil vždy do tří až čtyřech dní vytočit, tedy v době, kdy byl jenom částečně zrosolovatělý a vytáčení mi nečinilo zásadní problém. V tomto období jsem si interval odečítání přínosů a úbytků nastavil na jednu hodinu a bylo perfektní sledovat, jak v odpoledních hodinách tato snůška nabíhala.
Abych jenom nechválil. Myslím, že by dneska šlo vyřešit možnost napájení nebo alespoň dobíjení baterie přes USB port, pokud má včelař váhu připojenou k počítači. Bezesporu by to ušetřilo náklady na baterii.
Rozhodně neskončím u této jedné váhy.
J. Resl
Výzkumný ústav včelařský (autor: Ing. Jan Tyl)
Úlová váha EMMA a program Apidi
V roce 2011 byl Výzkumný ústav včelařský osloven firmou Apis digital s žádostí o testování automatické úlové váhy EMMA. Součástí váhy EMMA je CD nosič s programem Apidi. Tento program slouží ke grafickému nebo číselnému vyhodnocení dat získaných váhou.
Jednoduchá konstrukce a materiálové zpracování váhy dává možnosti uplatnění v různých typech provozů od profesionálních farem až po hobby včelaře. Získaná data mohou mít pro různě zaměřené chovatele včel odlišný význam. Užitečné uplatnění váhy EMMA vidím především v oblasti šlechtění včelstev, výběru stanoviště, racionalizace chovu včel, znalost sezónního rytmu včelstva a v neposlední řadě užití prezentace získaných dat jako zajímavého zdroje poučení pro zákazníky při nákupu včelích produktů.
U geneticky hodnotných včelstev chovatele zaměřeného na šlechtění včelích matek mohou být data použity jako důležité selekční kritérium. V širším použití mimo území ČR mohou být váhy použity k porovnání výnosu medu různých poddruhů či plemen včel nebo jejich kříženců v daných lokalitách.
Nejen pro chovatele s kočovným systémem včelaření mohou data dát užitečné informace o stanovištích a vhodnosti jejich osazení z pohledu medného výnosu. Každé stanoviště má také své hranice v množství potravy poskytující včelstvům, tím tedy množstevní kapacitu počtu včelstev na stanoviště. Z dat by se dalo vyhodnotit, kdy je úživná hranice stanoviště překročena, stanoviště je převčeleno a snižuje se průměrný výnos medu a ekonomická efektivita jednotlivých včelstev.
Zajímavá data by poskytlo porovnání medného výnosu silného zdravého včelstva se slabým včelstvem napadeného chorobou, např. nosemózou.
Znalost sezónního rytmu spotřeby zásob v zimním období a naopak denní přínosy sladiny a množství medu v době snůšky může být důležitá informace při sestavování harmonogramu prací.
Data může včelař využít při prodeji medu jako zajímavosti pro své zákazníky.
Snímač s dálkovým přenosem dat využijí chovatelé se vzdálenými stanovišti, např. kočovníci, víkendoví včelaři, chovatelé s více stanovišti.
Zkušenosti práce s váhou EMMA a softwarem Apidi.
Co považujeme za klady:
- + jednoduchá konstrukce váhy
- + trvanlivý použitý materiál
- + možnost zapojení snímače s dálkovým přenosem dat
- + díky zobrazení aktuální váhy na displeji je možno váhu použít i na další účely, např. vážení konví s medem
- + jednoduchá instalace softwaru
- + přehledné vyhodnocení dat
- + současné snímání váhy a okolní teploty
Co by možná zasloužilo vylepšit:
- - pro hobby včelaře by stálo za úvahu naprogramovat zjednodušenou formu ovládání (jen základní funkce)
- - nedostatečně označená aretace váhy
- - výškově nastavitelné nožičky pro adjustaci roviny
Závěr: váha je vhodnou pomůckou u chovatelů, kteří se o chov včel zajímají i jinak než z hlediska výnosu medu.